Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o množení kříženců a psů bez pp

16. 2. 2010

1, počet nechtěných psů v útulcích je alarmující. Pokud chce někdo štěňátko voříška, stačí kouknout do útulku nebo na jakoukoliv psí inzerci. Je jich příliš mnoho. (to se bohužel týká i psů bez pp,v útulcích naleznete už snad všechna plemena)

2, Najít zodpovědné majitele štěňátku (nebo dokonce 9 štěňátkům) je mnohem složitější než se za první pohled zdá. Nedá se spoléhat na všechny ty, kteří nadšeně tvrdí, že si vezmou potomka zrovna po té naší nádherné fence. Když dojde na lámání chleba, najednou mají všichni spoustu výmluv. Dneska je problém udat i papírové štěňata natož vořechy.

3, Porod je pro fenu nesmírně zatěžující záležitost. Že by měla mít každá fena alespoň jednou štěňata je prostá fáma a holý nesmysl. Neexistují žádné zdravotní důvody, které by ospravedlňovaly toto rozhodnutí. Statistiky ukazují, že jeden porod nijak pozitivně neovlivňuje výskyt nádorů mléčné žlázy a podobných onemocnění. Na výskyt falešné březosti mívá naopak skutečná březost a následný porod spíše negativní dopad a vyskytuje se pak ještě častěji.

4, Odchov štěňat by mel být zodpovědným rozhodnutím se vším všudy. Chovatel by si měl být jist, že oba rodiče nejsou zatíženi žádným geneticky přenosných onemocněním. U kříženců a psů bez PP si tímto nemůžeme být nikdy jisti, protože neznáme výsledky testů jejich rodičů a prarodičů. Stejně tak neznáme povahu předků. Pak vznikají agresivní labradoři a biglové a podobné paskvily.

5, Odchov štěňat je, pokud se provádí správně, velmi finančně náročná záležitost. Kompletní očkování a odčervení feny i štěňat by mělo být samozřejmostí, stejně jako jejich kvalitní krmení. U kříženců, kteří se pak dávají zadarmo, bohužel není často ani tato základní péče poskytnuta.

6, Pokud se už někdo přes všechny tyto důvody rozhodne, že přivede na svět bezbranné psí tvorečky, je za toto rozhodnutí plně zodpovědný a musí se postarat o jejich plnohodnotný a spokojený život. Vyhrožování a citové vydírání typu: "nevíme co s nimi, necháme je utratit" je absolutně nepřípustné a ubohé. Takový člověk je urážkou lidství.

7, "Aby si alespoň jednou vrznul.." je nesmyslný argument. Pokud očekávám, že se tak změní chování mého samce, budu rozhodně nepříjemně překvapen. Ano, jeho chování se změní, ale k horšímu. Budou jej ještě více zajímat pachy, bude ještě více bláznit, když ucítí háravou fenu, může začít utíkat a aktivně háravky vyhledávat. Bude ještě více předvádět kopulační pohyby a naskakovat i na to, na co doposud nenaskakoval.

8, "Chci si nechat štěně po naší Betynce/ Alíkovi" A co těch dalších 9? Neznám sobečtější argument! Čím je vaše Betynka/Alík tak strašně mimořádný, že by měl rozšířit genetickou základnu vořechů? Sama mám vořecha, který má zkoušky z výkonu a dělá canisterapii, je krásný a mimořádně chytrý a přesto bych ho nikdy nemnožila. Z prostého důvodu, že genetika je věc záludná a je naprosto jisté, že u potomků je povaha i vzhled zcela nejistý. Nikdo neví, jak budou štěňata vořechů a bezpapíráků vypadat a jestli se budou byť jen vzdáleně podobat rodičům.

+ ... že existují plemena, která jsou přešlechtěná a v podstatě týraná chovem je jasný fakt, ale na druhou stranu právě v těch plemenech jsou bezpapíráci mnohem větší chudáci, kvůli absenci zmíněného screeningu. Vořeši mohou být celkově zdravější za předpokladu, že jde o plody psí volné lásky a ne množení pod dohledem člověka. Jejich genetická základna je širší a proto nehrozí takové nebezpečí přenosu geneticky podmíněných chorob. Stejně tak to ale může být ovlivněno i tím, že někteří majitelé kříženců (takoví ti vesničtí klasici) nebudou s vořechem lítat na veterinu s každým kýchnutím. Ale to jsou jen dohady...nemám statistiku. Nicméně nic z toho pro mě není argument pro to, aby se jejich řady bezhlavě rozšiřovaly. Pokud chtějí známí křížence, ať si vezmou nějakého z útulku, je jich tam nepřeberně. Každý, kdo se někdy pokoušel udat nalezeného psa to dobře ví. Pokud mají známí a přátelé zájem o psa, ať si vezmou toho vořecha, co mi tu už 2 měsíce straší a nikdo ho nechce.

pejskari.sblog.cz/2009/03/29/296

 

Náhledy fotografií ze složky ...

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář