Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otřesné podmínky v útulku Bystročice-převoz psů

9. 1. 2010

6.1.2010 jsem dostala e-mal tohoto znění:

Dobrý den, Radko,
četla jsem na Vašich webových stránkách voresak-kralovsky.estranky.cz, že v případě potřeby můžete převézt psa. Já bych Vás potřebovala požádat o pomoc. Jedná se o situaci, která je popsaná v mailu níže. Vím o psech, kteří žijí v otřesných podmínkách a podařilo se mi sehnat zatím pro 3 z nich místa v útulcích. Chtěla bych odvézt psy, kteří jsou na fotkách - párek labradorů a asi slepého psíka. Já sama mám jen staré a malé VW Polo, kam bych do kufru nebo na zadní sedadlo mohla dát jednoho psa a zavézt ho, Vás bych chtěla požádat o převoz dvou labradorů do  útulku (mám za to, že je to pes a fenka, ta bílá je fenka určitě, nic by si spolu v autě neměli udělat, jsou spolu v jednom kotci a jsou na sebe zvyklí).
Převoz by se měl uskutečnit tuto sobotu, určitě to budu vědět snad v pátek. Vím, že je to narychlo, ale zkuste mi prosím napsat, jestli bych s Vámi mohla počítat.
Vše záleží na tom, jestli paní, co psy má, je bude ochotná vydat. Paní není úplně psychicky v pořádku, jinak by nemohla psy držet v takové hrůze. Abych jí ponechala co nejméně času nad vším přemýšlet, chci jí teprve v pátek oznámit, že mám pro 3 psy zájemce a že si pro ně v sobotu přijedeme. Takže teprve v pátek budu vědět, jestli se celá akce uskuteční.

Omlouvám se, jestli píšu poněkud zmateně. Případné Vaše dotazy ráda zodpovím, na mailu jsem každý den spíše ve večerních hodinách.

Budu vděčná za jakoukoliv odpověď.

Děkuji a přeji hezký večer.

Eva

 

Takže jsem samozřejmě kladně odpověděla a v sobotu dopoledne jsme vyrazili.

V Bystročicích-Žerůvkách stojí na konci vesnice starý vepřín,na první pohled vypadá opuštěný.Když jsme k němu dorazili,Eva volala pí. Šíblové,že jsme tu.Odpověď zněla,že zrovna uklízejí a že máme počkat.Když jsme před objektem už nějakou dobu mrzli,tak Evě zazvonil  telefon.Pí. Š. chtěla,abychom přijeli později,že kolega musí na veterinu (když jsem později viděla psy,tak mi bylo jasné,že v životě veterináře neviděli)a ona nemůže odejít od malých psů,ale Eva se nedala odbýt a ukecala ji,aby nám psy vydala.Tak tedy vyšel její pomocník s fenkou labradora (pojmenovala jsem ji Rita).Byla to mladá krasavice a měla hroznou radost,že si jí někdo všímá.Eva chtěla ještě jednoho labrouše,ale ten už byl údajně zamluven.Nakonec se nám podařilo je přesvědčit,aby nás pustili dovnitř a my si mohli ještě vybrat dalšího psa,protože místa jsme pro ně měli 3.Hned za vraty bylo auto,ve kterém bylo spousta psů zavřeno.Proč,to je těžko říct,ale dělali tam pěknej vyrvál,chudáci. Provedli nás kolem (pobíhal tam malej dlouhosrstej pes se srstí totálně zalepenou výkaly) a pak do "hlavního psince".Teda řeknu vám,že něco takového jsem v životě neviděla.Smrad jako prase a v momentě se na nás vrhla snad stovka menších psů,vesměs kříženců,různého stáří,všichni od sra*ek,špinaví,smradlaví a hlavně hladoví.Rozhazovali jsme mezi ně piškoty ve snaze mezi nimi projít,ale to bylo nemožné.Během chvilky jsme neměli co rozhazovat a oni nás kousali (někteří dost na tvrdo) do prázdných rukou a skákali po nás,takže i my jsme byli za chvilku jako vyválení v hov*ech.Nejhnusnější ale bylo,že kromě hromad výkalů se všude válely zdechliny kuřat,který jim oni dávají k žrádlu.No chudáci psi.Vybrali jsme z nich ještě křížence labrouše,tak půl roku starého a Eva vzala na jedno oko slepého Akita inu.Chudáci ti ostatní,ale bohužel jsme mohli vzít jen 3.A bohužel v této zemi je toto nepostižitelné a ženské nikdo nic nemůže.To samé měla i ve Vrbátkách,bylo o tom i v televizi.Dokud se zde nezmění zákony a zvíře bude považováno za věc,tak se nic nezmění.Dokud nebude možnost zákazu dalšího pořízení zvířete po prokázaném týrání,tak pořád budou existovat takovíto "lidé",kteří si na zvířatech bezostyšně mastí kapsy a je jim jejich osud naprosto lhostejný.Pokud máte chuť snažit se aspoň trochu pomoct,navštivte stránku petice.webzdarma.cz/index.html a dejte těm nahoře najevo,že se vám to nelíbí.Ať už se tu něco konečně pohne k lepšímu.

Pokud byste měli zájem o některého z těchto tří,tak mě kontaktujte,podám vám víc informací.

Pokud byste měli zájem pomoct některému dalšímu psovi z těch šílených podmínek,tak mi napište.

Fotky jsou v přiložené fotogalerii

Radka

 

18.2.2010

Tak bylo u milé paní Š.provedeno šetření a výsledkem je - jak jinak - že se jedná pouze o přestupek!Co by těm chudákům tedy měla dělat,aby to bylo konečně řádně potrestáno?!

Přišlo mi mailem od paní,která podávala trestní oznámení:

 Nabídka služby obcím – nebo „psí koncentrák" ?
     Pokud máte starosti, co s nalezeným nebo opuštěným psem ve vaší obci, obraťte se na nás, postaráme se o něj v našem zařízení a nebude vás to moc stát. Jsme totiž bezkonkurenčně nejlevnější, protože umíme hospodařit.
      Psům nepořizujeme zateplené boudy, je to zbytečné vyhazování peněz. Pronajali jsme si hospodářský objekt a tak naši psi jsou pod jednou střechou. Nevýhoda je, že teplota uvnitř je stejná jako venku, ale to není problém ani teď, v deseti stupňových mrazech. Některým psům dáme na betonovou podlahu hadru, některým papírovou krabici, no a ti, na které nic nezbylo, si nějak poradí sami.
        Letos také ušetříme náklady za vodu, protože ta vydrží zmrzlá v miskách až do jara.
        Psy zásadně nepřekrmujeme, neprospívá to jejich zdraví. Často je krmíme mrtvými brojlery, které nijak neupravujeme. Pejsci se alespoň trochu zabaví, než se dostanou k samotné konzumaci.
        S úklidem výkalů si taky neděláme starosti. Psům to nevadí a my se jen musíme pořádně dívat, kam šlápnout.
        Jak vidíte, u nás mají psi vše, co potřebují k životu.
        Sem tam se najdou přecitlivělí jedinci, kterým se naše péče o psy nelíbí. Ale z těch strach nemáme. Kontrola z Krajské veterinární správy nám sice vytkla nějaké nedostatky, ale nic zásadního to nebylo, protože pejsci jsou nadále v naší péči. Inu, jak se říká, kdo nic nedělá , nic nepokazí.
        Jo, v Čechách je krááásně, když v tom umíte chodit…….

        Ne , to není špatný vtip, to je realita, která se odehrává v bývalé porodně prasat na okraji obce Žerůvky u Olomouce. Tento objekt si pronajalo občanské sdružení ACRA foundation, které vzniklo 5.1.2010. Ale je to jen nový název se starým obsahem. Od roku 2005 na olomoucku působí občanské sdružení EFAS – ochrana a záchrana zvířat v tísni. Tyto dvě sdružení tvoří stejná skupina lidí, v jejímž středu je mediálně známá „ ochránkyně zvířat „ paní Šíblová. Tito lidé, ač nemají zkolaudovaný útulek, přebírají od obcí opuštěné psy a ty chovají v naprosto nevhodných podmínkách. Málokdo se dostane přímo do objektu, aby si třeba mohl nějakého psa vybrat. Kontrolám ze strany orgánů, vykonávajících dohled nad podobnými zařízeními, také nedají šanci, pokud nejsou vynuceny policií. Pokuty, které jim úřady vyměří, neplatí. Exekutor nemá co zabavit, neboť za paní Šíblovou zůstávají jen dluhy.
       Před rokem, 22.1.2009, odvysílala TV NOVA v cyklu „ Na vlastní oči „ reportáž o praktikách sdružení EFAS. Tehdy se dění kolem marného pokusu reportéra Novy o osvojení psa odehrávalo ve Vrbátkách, kde byli psi umístěni v rodinném domě. Její další působiště bylo v Nedvězí a teď je v Žerůvkách. Psy má ale ještě jinde, neboť začátkem ledna bylo v tomto hospodářském objektu asi 80 psů, v době kontroly Krajské veterinární správy bylo v objektu zjištěno kolem 30 psů. Majitel objektu potvrdil, že asi 50 psů z objektu zmizelo. Možná, že za chvilku zmizí i paní Šíblová se zbytkem psů, neboť prý ještě nezaplatili nájem……..
        Ale to předjímám věci, které se ještě nestaly.
        Abych se dostala k tomu, proč to všechno píšu a rozesílám na všechny strany. Má to být varování pro obce, aby nesvěřovaly nalezená zvířata zařízením a organizacím bez ověření , že jsou oprávněni tuto činnost vykonávat. I když existují soukromé útulky , které se o zvířata vzorně starají. Jde jen o to, zkontrolovat si osobně prostředí, kam zvíře umisťujete . V příloze posílám tiskovou zprávu mluvčího Státní veterinární správy ing. Dubna,který se k této problematice fundovaně vyjadřuje.
        Ale není to jen věc starostů obcí, ale všech občanů. Všímejte si, co se děje ve vaší obci a nebuďte klidní, pokud se vám v obci usídlí takový „ útulek „. Zatím takové přestupky řeší kontrolní orgány pokutou, ale co když se někdy probudí a začnou používat zákon na ochranu zvířat do důsledku a nařídí odebrání zvířat chovateli. Pak toto zaplatí obec a náklady vymáhá na člověku nebo organizaci, které byla zvířata odebrána. Pokud je tedy co vymáhat.
         V dalších přílohách posílám popis situace na místě samém a fotografie, abyste si mohli udělat představu, jak je o zvířata postaráno.

                                                                  Marie P, Liga na ochranu zvířat ČR, organizace Olomouc
Olomouc 17.2.2010

P.S.: Pro ty, co ještě nejsou dostatečně znechuceni , posílám pár odkazů.
      www.pejskarina.unas.cz/efas-siblova-hana-vrbatky.html
      www.cz-pes.cz/diskuse/10_8872_0.html
Na vysvětlenou k dalšímu odkazu : reality HANAR provozovali paní Šíblová s panem Ulehlou, jejich podnikání končilo soudem, kdy je žalovali podvedení klienti
     www.vecernikpv.cz/2006/2-2006/02pv0607.pdf
     www.cz-pes.cz/diskuse/10_8872_0.html
 V níže uvedeném odkazu je uveden útulek paní Šíblové o kapacitě 100 psů a 50 koček -inu profesionálka
     www.cz-pes.cz/diskuse/10_8872_0.html
             a další si můžete vyhledat sami, ale je to stále stejná písnička…

Příloha:

TISKOVÁ ZPRÁVA - Existují útulky a „útulky“

 29. 1. 2010, Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Není pochyb o tom, že obce mají problémy s toulavými zvířaty, popřípadě s těmi, která j e potřeba umístit na základě návrhu veterinární správy. Obce také vynakládají nemalé peníze na umísťování zvířat. Lze doporučit, aby se zde vždy přesvědčili, zda je o zvířata správně postaráno, zda peníze „nevyhodili z radnice oknem“.
Například na Olomoucku byl v uplynulých dnech opět zjištěn chov několika desítek psů v naprosto nevyhovujících podmínkách bývalé porodny prasnic. Na základě upozornění občanů zde provedli kontrolu inspektoři krajské veterinární správy ve spolupráci příslušníky Policie ČR a za přítomnosti zástupce Magistrátu města Olomouce.
I když jsou zjištěné skutečnosti teprve předmětem dalších šetření a projednávání, je již nyní jasné, že se i v tomto případě opět projevila nepozornost (či netečnost?) těch, kteří do takových „zařízení“ psy umísťují, aniž by se následně přesvědčili, v jakých podmínkách jsou psi dále chováni a spokojí se s případnou prohlídkou psa mimo místo chovu (například na nějakém parkovišti).
Přece je potřeba se přesvědčit, jak jsou využity obecní peníze vydané na komplexní péči o psy. Za úplatu se obec zbaví odpovědnosti a považuje ze svého pohledu věc za vyřízenou?
Zmíněný případ držení psů, o chovu nemůže být řeč, ukazuje, že takto vydělávat je přinejmenším neetické. Psi zde přežívali v nevhodných podmínkách, všude ostré zraňující předměty, teplota uvnitř jako venku, voda v miskách zamrzlá, krmivem byla uhynulá drůbež a veškeré exkrementy zůstávaly tam, kde byly „vypuštěny“. Zde jde samozřejmě o týrání zvířat, ale i o zcela zbytečné ekonomické a organizační zatížení státu i obce, neboť takové případy musejí řešit další orgány, jako policie či státní veterinární dozor.
Je však třeba říci, že naprostá většina oficiálních útulků splňuje požadavky na ně kladené. Na webových stránkách Ministerstva zemědělství ČR, nyní nově na webovém portále eAGRI.cz v sekci Ochrana zvířat, lze nalézt seznam zhruba 110 útulků, které jsou samozřejmě pod kontrolou krajských veterinárních správ. A to jsou partneři pro obce. Každý útulek musí být provozován v souladu s právními předpisy, zejména se zákonem na ochranu zvířat proti týrání a veterinárním zákonem.


 

19.2.2010                                                                                                                                                    

Teď jsem volala na Krajský úřad, jestli by nemohli obeslat obce s nějakým varováním ohledně Šíblové a i když jsem úřednici dvakrát říkala, že nemají oficiální útulek, řekla mi, že to oni nemohou, protože by je toto obč. sdružení žalovalo za poškození dobrého jména. Málem jsem se do telefonu rozřechtala. No tak si mě párkrát předali z oddělení na oddělení až jsem skončila na právním , tam se se mnou poprvé někdo vážně bavil, ovšem s výsledkem , že to mohou starostům ventilovat na semináři, ale ten proběhl teď v lednu a další se neví, kdy bude. Takže tudy cesta nevede.Zdravím Marie P

Co k tomu chcete, lidi dodat?Byrokracie je opravdu neskutečná...

Jinak vše bylo rozesláno do Novy , ČT , Blesku , MF dnes a na různé organizace ochrany zvířat,tak třeba se s tím pohne.

 21.2.2010                                                                                                                                                   

Dobrý večer,
píšu jen v rychlosti, jedna slečna hledala psa a dostala se do Žerůvek, tak si to přečtěte v příloze, v pondělí prý bude podávat trestní oznámení a taky do toho zatáhla starostku obce, (velice ochotnou), ta prý bude s Š. jednat, kde má nahlášené psy a o odpadech. Tak uvidíme.

Zdravím M.

POZOR VŠICHNI KDO HLEDÁTE PSY!!!!! (ŽERÚVKY u OLOMOUCE)

Dnes jsem byla v rádoby útulku p.Šíblové v Žerúvkách. Je tam min 50 velkých psů a dalších 60 malých. Všude jsou hovna, mrtvoly brojlerů, smrad že vám slzí oči. Přijela jsem celá od sraček. Jsou tam i němečtí ovčáci a jiná velká plemena!!! Kdo hledáte svého psa, rozjeďte se tam a dožadujte se vstupu abyste si mohli psa najít!!! Dnes tam byl mladý muž co tam vypomáhá, ochotně mě pustil dovnitř a všechny psy mi ukázal. Měla jsem ale takové zprávy že p. Šíblová tam nikoho nepustí!!! POKUD SVÉH PSA HLEDÁTE JEĎTE TAM!!! Dováži si tam psy prý až z OSTRAVY!!! A nejen z tama!!!! Pokud chcete něco vědět klidně mi zavolejte, psy jsem si prohlédla jen zběžně, protože jsem hledala svého psa.

e-mail:

 

Telefon:

605 734 271

22.2.2010                                                                                                                                                  

Dobrý večer,
psala jsem včera email paní starostce z Bystrovan a musím vám říct, že to je ženská na svém místě. Dnes jsme spolu mluvily po telefonu ohledně obeslání všech obcí nějakým letákem s varováním před Š. Říkala, že se pozeptá na právním oddělení KÚ, jestli by to neudělal kraj, což by mělo větší váhu, než nějaký leták ode mě nebo od ní. Dnes byla taky jednat na magistrátě, ale tam se jen dozvěděla, to co my. Právník chystá pokutu a prý jinak jsou bezmocní. 11 března je prý nějaké jednání stavebního odboru v kravíně, nepochopila jsem přesně, co tam budou dělat a kdo to organizuje. Na to se jí ještě budu muset zeptat. Doufám, že to nebudou chtít legalizovat jako útulek, to by bylo silný kafe.

Mějte se všichni pěkně a dobrou noc přeje Maruška

25.2.2010                                                                                                                                                   

Dobrý den, paní P., včera jsem konzultovala s pracovnicí krajského úřadu problematiku, o které jsme spolu hovořily. Tak tedy... kraj nevydával žádný metodický pokyn k problematice umisťování zatoulaných nebo opuštěných psů. Částečně ji řeší zákon na ochranu zvířat, § 13b , který stanoví možnosti obcí v případě opuštěných nebo zatoulaných zvířat.Z logiky věci by měly obce postupovat zodpovědně a podivným rádobychovatelům zatoulaná nebo opuštěná zvířata nepředávat. Postup, jakým se toto řeší, by obce mohly mít zakotveny v obecně závazné vyhlášce. Pokud jde o objekt bývalého vepřína v Žerůvkách, pak podle informací, které jsem dostala od jeho majitele, by měli být psi do pondělí 15.00 hod. odvezeni, ovšem kam to bude, nevím a celkově to stejně problém neřeší. Pokud by se mi podařilo něco vyšpiónovat, používám schválně to slovo, protože oficiálně se nic nedozvím, což je smutné, ale je to tak, dám Vám vědět. Stejně mi to vrtá v hlavě, jak může být taková osoba, jako je ta paní, o které jsme spolu hovořily, nepostižitelná. Mějte se fajn,Marta T.

26.2.2010                                                                                                                                                    

Od holky,která marně shání svou fenku Pikolku (je o ní více v "Hledá se černá kříženka"):

Dobrý den.Tak včera jsem se v tech Zerůvkách byla konečně podívat.byl tam mladej kluk,kterej mě tam nechtěl pustit,tak jsem zavolala policajty.Za jejich přítomnosti mě tam tedy pustil,vzal do toho prasečáku,rekl moment a zmizel.Asi tak 50 psů na mě skákalo a okusovalo me.Málem jsem už začla panikařit,pač jsem nemohla udělat ani krok,natož se mi zdálo,že jsem zahlédla svoji Pikolu.Byl to hroznej pocit,podařilo se mi vytáhnout jednu fenku,co jí byla tak moc podobná,ale vůbec se ke mně neměla.Kámoš říkal,že by mě poznala,ale já nevím...Měla jsem ji z útulku a myslím si že už jen fakt,že se ocitla beze mě pro ni musel být strašný,natož pak kdyby se dostala do tech Žerůvek mezi tu smečku hladovejch a špinavejch psů.myslíte si že by bylo možný,že by mě tam hned nepoznala???Na Vaší odpovědi teď moc záleží,pač jestli mi napíšete že se mnou souhlasíte,hned zítra tam pro tu fenku pojedu-
Ještě Vám musím říct,že když jsem se zeptala,zda si ju můžu vzít,bylo mi řečeno,že ne.Musím prý počkat na majitele aby to se mnou sepsal.Když jsem mu nabídla 3sta,tak už by to prý šlo.Ještě když jsem tam přišla,křičel na mě,že tam žádná nová fenka není,tak jsem se potom ptala zda tam mají nějakou evidenci nebo zápis nebo čtečku čipů...ale nic z toho snad ani neznaji.
Báli se že jsem s ligi na ochranu zvířat,tak jsem jim říkala,že nikam nic psát nebudu,ale...
Kdyby jim aspoň někdo dal tu čtečku čipů,když se představujou jako odchytová stanice,přitom si myslím ze je tam žerou,prodávají na maso a my s tím nemůžeme vůbec nic dělat.Prý na to v ČR nemáme zákon.Kdyby měli aspoň tu čtečku,mohli by zjistit čipovaný psi a aspoň ty by se třeba někdy dostali zpět domů.... S pozdravem Daniela

5.3.2010                                                                                                                                                      

Dobrý den,
přeposílám vám zprávu od Hanky D. - Šíblová asi hledá místo.Já jsem byla na policii v Lutíně v pondělí, kde jsem chtěla, aby prošetřili, čí ti psi vlastně jsou (myslím jestli Š. nebo obcí, nebo je ukradla, když to přeženu) . Oni mi právě řekli, že se Š. stěhuje a že část psů už je pryč.Oni (policie), když tam půjdou, tak opět psy sepíšou a pošlou na KVS. Kdyby se prý našel majitel nějakého psa , tak by to pak šetřili jako krádež.Respektive " zatajení nálezu ". Volali taky majiteli objektu a ten jim potvrdil, že se měla vystěhovat do pondělí do 15 hod. ale že to nestihne , tak jí povolil, že do 15 hod v úterý.Samu mě to zajímá, tak jsem se taky včera ptala paní starostky emailem , jak to vypadá. Zatím nemám odpověď.

P.

Ahojky, tak teď mi volal pán z Měrotína majitel nějakého zem. objektu, že jej oslovila nějaká paní Svobodová a má zájem o objekt k pronajmutí k chovu psů /útulek/ řekla jsem mu že takovou neznám ,ale že se teď stěhují psi z Žerůvek a ať si zavolá místní starostce a poptá se na toto sdružení. Paní mu tvrdila, že má smlouvu s Prostějovem a že za psa a den pobírá 150,-Kč to aby se nebál že bude tratný.

 Pa Hanka

To bude určitě někdo z toho sdružení (předseda se prý jmenuji Svoboda) a jelikož smlouvu s Prostějovem má uzavřenou náš útulek, je zřejmé, že je to lež jako věž.... Manžel hned psal paní z životního prostředí v Prostějově, co s ní spolupracujeme ohledně útulku a informoval ji, že se někdo vykazuje nepravdivými údaji, které se Prostějova týkají a paní hned reagovala, že bude informovat obce, které spadají pod ně.  Já jsem se tomu teď moc nevěnovala, kvůli pracovnímu fofru. Pracuji doma a tak to mám někdy roztahané až do noci. Jak budu něco vědět, tak se ozvu. Pěkný den.Marie P

9.3.2010                                                                                                                                                         

Dobrý den,ve zkratce : 26.1.2010 provedla KVS Olomouc na základě oznámení o týrání zvířat kontrolu v bývalé porodně prasat na okraji obce Žerůvky u Olomouce. Dopadlo to jako vždy pokutou , pro zvířata se nic nezměnilo. Majitel objektu dal organizaci Acro foundation (Šíblová a spol.)výpověď k 1.3.2010. Část psů skončila v soukr. útulku paní Synkové v Heřmanicích .

Aktuální informace v příloze :

http://www.cz-pes.cz/diskuse/10_10758_0.html

http://zwergpinscher.rajce.idnes.cz/Psy_u_pani_Syn kove_od_..._Siblove/

 Marie P. Liga na ochranu zvířat ČR, organizace Olomouc

P.S.: Z několika mailů od lidí , kteří v „ útulku „ paní Šíblové v Žerůvkách hledali svého psa, posílám jeden , aby jste si mohli udělat představu, v jakých podmínkách musí zvířata přežívat v naší civilizované zemi, neboť kontrolní orgány prý udělali vše, co jim káže litera zákona.

Myslím,že to je opravdu smutné

24.3.2010                                                                                                                                                     

Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat,jestli není něco nového a taky jak se podařilo odebrat ty psy Š.
Radka

Dobrý večer ,
Jestli myslíte psy u paní Synkové v Ostravě Heřmanicích, tak ta si tam odložila Šíblová a pak je zase chtěla zpět , ale paní Synková je jí už nevrátila s tím , že se u ní mají lépe. Šíblová se asi musela narychlo odstěhovat z Žerůvek, protože paní starostka , jak zjistila , co má ve vesnici, začala asi tlačit na to , aby je dostala pryč. Šíblová se odstěhovala do Hluchova, kde zřejmě oblbla zase nějakého důvěřivce - důchodce, a má psy v jeho RD. Byly zprávy, že se snad odstěhovala i z Hluchova, ale prý je zase zpátky. Plánujeme s Hankou Dědochovou, že se tam zajedeme podívat a zjistit, co je na tom pravdy. Horší je , že do RD si nemůžeme vynutit přístup, to je asi potřeba soudní příkaz. Kolik tam má psů nevím, u paní Synkové jich nechala 28. Byly jsme tam s Hankou 11.3. 2010 s krmením a zpátky jsme vezli jednoho pejska do osvojení, brala si ho paní Seryová, která dříve Šíblovku velice obhajovala. Vybrala si ho podle fotografie , které byli na internetu a snad Pánbůh to zařídil, protože to byl pejsek , který se po celou dobu, co jsme tam byli, třásl a byl apatický. Asi ze stresu nebo, že byl po kastraci, nevím. Asi možná z té smečky okolo, protože to byl takový otloukánek. Jeho hlava byla samá jizva a strupy. Ke konci cesty se mi ale zdálo, že se začíná zajímat o okolí a potom jsme dostali zprávu, že se v novém domově zabydlel. Tak mu to přeju.
Šíblová tam psy dovezla prý značně dehydrované, vypili tři kýble vody. Ve výkalech pak měli ještě peří a brka . Veterináři se prý divili, že nebyli odebráni. Já si myslím, jestli je vůbec vet. viděli. Teď mi je jasné, že když dali Šíblové vědět dopředu, že přijdou na kontrolu, tak co mohla, to někam uklidila. A pak se můžeme jak s vet. tak s policií přít, kolik psů tam chová. Oni spočítali třicet.
30. března jedeme s Hankou do Prahy, kde Ústřední komise na ochranu zvířat pořádá setkání s pracovníky útulků a možná jiných organizací, co mají co dělat se zvířaty, kde se máme pobavit , co nás trápí. Tak jsem zvědavá, co nám na naše dotazy odpoví.
Psali jsme na Krajský úřad a na odbor dozoru (nad obcemi) s prosbou, aby obce varovali před Šíblovkou nějakým způsobem, protože by to bylo účinnější než , když to budeme dělat my. Ještě nám neodpověděli.
Taky jsem požádala KVS o poskytnutí informací podle zákona 106/1999, nejlépe kopiemi z šetření, které v Žerůvkách dělali, tak jsem zvědavá , co se dozvím. Něčím se musí začít , ale když si veterina informace strčí do šuplíku, místo aby je zveřejnili , tak mi to připadá, že ani nemají zájem tento případ , který se tady opakuje už nějaký rok, nějak dořešit. Alespoň to tvrdí na Magistrátě Města Olomouce, že jsou bezmocní. Je to boj s větrnými mlýny.
Na internetu jsem hledala pod heslem " trestný čin týrání zvířat " a našla jsem tam " Zvláštní zprávu " , kterou vydalo státní zastupitelství a obsahuje jakousi statistiku s popisem trestných činů týrání za rok 2007 a 2008. Ročně je to asi do 40 ti případů a to některé jsou staženy s někdy dost pro mě nepochopitelných důvodů.
Je to samozřejmě jen špička ledovce , ale někteří ze státních institucí se tím ohání, že není třeba změna zákona, protože je těchto tr. činů tak málo, že tato verze, co máme, stačí.
No a tím se taky dostávám k těm nešťastníkům na dvorku. Nevím co se dá dělat. Otázka je , jestli patří tomu tatíkovi, jestli se jich chce třeba zbavit, jako že by nebyl proti, kdyby se je někdo vzal, tak se můžou inzerovat na našich stránkách , to by šlo. Štěňata jdou do adopce celkem rychle . Teď máme útulek plný , je tam 80 psů.
To by byla možná cesta i když u těch dospělých psů to může trvat a kdoví , jestli si je někdo vezme.
Sama se někdy divím, že do útulku někdy přijde voříšek a jde brzy do osvojení a taky tam jsou ležáci,kteří čekají a čekají.
Odebrání psů asi nepřipadá v úvahu, to by museli být v prokazatelně špatném stavu. Nebo třeba by se mu muselo dokázat, že se o psy opakovaně nestará ,takže to ohrožuje jejich zdravotní stav.
Nevím, jestli by něco řešila kontrola z veteriny. maximálně by mu dali pokutu, že třeba nejsou naočkování proti vzteklině.
Po případu Šíblové si myslím, že odebrání je opravdu jisté, když je zvíře pár chvil před smrtí.
Ještě vám řeknu jeden případ . Podle něho jsem si o naší olomoucké veterině udělala náhled na její práci.
Možná jsem nespravedlivá, ale :
Loni v létě volal MVDr Kučera , co k nám chodí na kontrolu útulku, jestli bychom nevzali třicet psů. Tak mu Hanka řekla , že třicet psů v žádném případě ne. Šlo o to , že důchodce v Horce na Moravě měl na dvorku smečku, která se mu tam namnožila a šel se na veterinu zeptat, co s tím má dělat. Takový další Štarnov.
Pak se už nikdo neozval a dozvěděli jsme se , že veterina asi u něho našla nějaké nedostatky chovu a tak místo , aby mu pomohli, protože on chtěl situaci nějak řešit , tak dostal pokutu a psi mu zůstali na krku dál.
Chtěli jsme se sním domluvit , že bychom mu třeba pomohli s kastrací fen. Třeba , že bychom zaplatili půlku my a třeba půlku obecní úřad, ale když za ním jela Hanka se domluvit a zjistit o kolik fen se vlastně jedná, abychom mohli jednat s obecním úřadem, nechtěl s ní ani mluvit, ani ji pustit dál, protože měl strach , že zase půjde o pokutu. Tak mu hodila granule, co vezla, přes plot a odjela. Tak taková je spolupráce některých státních orgánů s občany . Zkusíme se s ním zase spojit.
Tak jsem si postěžovala. Pokud se něco dozvím , napíšu. Teď je to na mrtvém bodě. Jo, taky mi sdělila starostka z Žerůvek, že Šíblovku zaštituje o.s. Agra se sídlem Alšova 2, Vyškov. Předsedou je prý ing. arch. Zdeněk Pospíšil , hlavní archikekt města Vyškova. Tak přemýšlím, co mu napsat. Asi si po každé kontrole Šíblovka založí jiné sdružení. Tu měla matka uškrtit už v kolíbce .
Mějte se pěkně a zase někdy na shledanou. Marie P

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

"záchranná stanice"

(Žerůvky, 23. 2. 2010 10:18)

Ahoj!
Při hledání svého ztraceného psa se mi včera také naskytl ten otřesný zážitek návštěvy "záchranné stanice". Byli jsme tam už v sobotu dopoledne, ale nepustili nás dovnitř. Po dlouhém bušení se odkryl kousek papírové krabice, kterou jsou zabedněny okénka v přední části objektu. Nějaký chlapík, kterému jsme viděli pouze oči, nám tvrdil, že tu není majitelka, čekají kontrolu, uklízí a bohužel nás opravdu nemůže pustit dovnitř. Bylo by to prý lepší ve všední den odpoledne.
Měli jsme na plánu ještě nějaké hledání, tak jsme odjeli. Včera odpoledne jsme opět přijeli do Žerůvek. Situace se opakovala, menší pokrok byl, že chlapík vyšel v žabkách na boso ven. Pak nám dírou v okénku ukázal 4 malé psy, větší prý nemá. K argumentům, proč nás nepustit dovnitř, přibylo tvrzení, že tato záchranná stanice ještě není zkolaudovaná....
Tak jsme zajeli pro Policii ČR do Lutína a náhle šlo vše hladce!!! V prostoru hned za vraty se sype strop, ze kterého již visí veliké překlady. V hlavním psinci měli lejna aspoň trochu seškráblé. Je tam však z hromad rozkládajících se odpadků a zbytků brojlerů takový smrad, až vám slzí oči! Velcí psi umístění v jedné kóji si jsou většinou velmi podobní. Tři stejní kříženci rotwailera, mnoho kříženců NO...pokud tu jsou od narození, tak zřejmě nikdy nebyli venku. Kolem objektu nejsou žádné stopy a sníh už leží opravdu dlouho. Pokud se tam hodláte vypravit, vřele doporučuji baterku! A místnost pro malé a střední psy? Byli tam tak namačkáni, že v celé místnosti vůbec nebyla vidět podlaha! A intenzita smradu byla taková, že se téměř nedalo nadechnout! Jak tu ten chlapík může vůbec vydržet!? Počet psů neodhadnu. Někteří si byli opět velmi podobní...chlapík říkal, že je vyvenčí, to spočívalo ve vypuštění z oné místnosti do chodbičky prasečáku! Psi, kteří vybíhali ze dveří v souvislém davu jako první, už byli na konci prasečáku a ze dveří se stále valili další a další psi!!! Opravdu nevím, kolik jich tam mohlo být! Ale všichni tito psi byli velmi přítulní! Našeho psa jsme tam nenašli. Na zpáteční cestě jsme jeli doslova se smradem o závod! Na dálnici všechna okénka otevřená a stejně byl v autě neuvěřitelný smrad!
Člověk, který "chová" zvířata v takovýchto podmínkách s odpovídajícím přístupem přece nemůže být psychicky v pořádku!!!!! A je neuvěřitelné, že naše zákony neumožňují žádný postih těchto lidí!!!

Majka